Stručný příběh
MENU

Jednou za Bilbem Pytlíkem přišel čaroděj Gandalf s třinácti trpaslíky a oznámil mu, že byl spolu s těmito trpaslíky vybrán, aby se zúčastnil dobrodružství za účelem znovuzískání trpasličího pokladu, který jim kdysi ukradl drak Šmak.

Bilbo se nejprve zdráhal, ale nakonec šel s nimi. Po cestě je zajali zlobři, na poslední chvíli je zachránil Gandalf a vydali se na další cestu. Protože začal pořádný liják, schovali se do malé jeskyně. V noci však puklinou ve skále vylezli zlí skřeti a zajali je. Zázračným způsobem se jim podařilo uniknout, avšak když se počítali, zjistili, že jim chybí pan Pytlík.

Ten zatím bloudil v temných štolách skřetů, až najednou narazil na podzemní jezero, v němž žil Glum. Hádankovým soubojem si uhájil život a pomocí kouzelného prstenu se dostal zpět ke své družině, Netrvalo dlouho a narazili na zuřící vlky. Utekli před nimi na stromy. V poslední chvíli je odtamtud orli a odnesli daleko ve směru jejich cesty. Zde se setkali s Meddědem, který jim půjčil na cestu poníky.

Před Temným hvozdem se rozloučili s Gandalfem, dál už museli jít sami. Byli zde napadeni obřími pavouky a zajati lesními Elfy, ale ze všeho je nakonec Bilbo vysvobodil. Po lesní řece se dopravili do Jezerního města, kde se spřátelili s Jezerními lidmi.

Po namáhavé cestě se konečně ocitli před Opuštěnou horou, kde bydlel drak Šmak. Našli tajný vchod a vyrušili Šmaka, který rozčilením letěl zničit Jezerní město, to se mu však nepodařilo a byl zabit. Tato zpráva se rychle šířila a začínali se sen hrnout lidé, Elfové, trpaslíci a skřeti, aby ukořistili alespoň část pokladu. Ztrhla se bitva pěti armád. Nakonec se všichni spojili proti skřetům a ti přesile podlehli. Po ročním dobrodružství se Bilbo spolu s Gandalfem rád vrací domů.