Nové legendy, staré země
MENU

Které z dávných příběhů Tolkiena ovlivnily nejvíc? Možná budete překvapeni, kolika známých legend autor využil - aniž by je ovšem opisoval! Často se pouze inspiroval některými motivy, které potom zpracoval v úplně jiném duchu, než jak je známe. Jiné jsou nám naopak velmi povědomé. Tolkien prostě čerpal ze stejných zdrojů jako například tvůrci Hvězdných válek nebo autorka Harryho Pottera, Joanne K. Rowlingová. Něveříte? Myslíte, že Bilbo (a později i Frodo) se - stejně jako Luke Skywalker nebo Harry Potter - ocitli v podzemních temných chodbách jen tak, čirou náhodou? Náhoda ale ve světe legend nefunguje!


V knize Kouzelný svět Pána prstenů se dovíte, jak souvisí legenda o bájné Atlantidě (která však podle vědců opravdu existovala) s historií Středozemě. Budete překvapeni, že dobrodružné příběhy o hobitech jsou natolik nadčasové, že mnoho lidí spatřovalo v Pánovi prstenů paralely i s moderní dobou (zvláště se druhou světovou válkou; v Prstenu moci někteří čtenáři viděli podobnost s jadernými zbraněmi - takové teorie však Tolkien odmítal a považoval je za příliš fantastické).


Zjistíte, že Středozemě ve skutečnosti leží mnohem blíž, než jste mysleli, a také, co v ní můžete se stoprocentí jistotou najít, pokud se vydáte podle kompasu do různých světových stran.


Když Tolkien vypracoval místopisné mapy, nedělal to jen proto, aby v knize byly ilustrace.Nározné kreslení mu pomíhalo pochopit symbolický skrytý význam světových stran: v jeho díle mají význam jako v evropských dějinách a legendách (pokud by autor Pána prstenů nepocházel z Anglie, ale například z Číny,vykládané významy světových stran by se od základu změnily).

NAHORU